Miks mängivad inimesed hasartmänge?

Oleme ausad – enamik inimesi kaotavad hasartmängudes, ent mängijaid sellest vähemaks ei jää. Kuidas nii? Miks inimesed mängivad raha peale, kuigi kõik on kuulnud, et sellest on lihtne sõltuvusse jääda?

Põhjuseid ning vastuseid on erinevaid. Psühholoogid ning sotsioloogid on nähtust kirjeldanud lugematute uuringutega ning kirjutanud selle kohta mitmeid raamatuid. Iga mängur võiks mõista, miks ta kaardilaua või mänguautomaadi juurde istub, mistõttu koostasime nimekirja enimlevinud põhjustest.

  • Risk. Inimloomus on kujunenud selliseks, et talle meeldivad tunded, mida pakub riskimine. Vallanduv adrenaliin, mis tekib loteriitulemust oodates või pokkeris bluffides, pakub suurt naudingut, mida tahetakse üha uuesti kogeda. Hasartmänge ei kutsuta asjata nii – need tekitavad hasarti, mis iseenesest pole paha, kui see vaid meie üle võimust ei võta.
  • Põgenemine. Hasartmängude maailm pakub võimalust igapäevaelust põgeneda. Olgu selleks siis netiportaal, väike nurgatagune mängusaal või luksuslik kasiino, pakuvad mängud täiesti teistsugust maailma, mis köidab meid oma helide ja atmosfääriga ning vabastab inimesi rutiinist ning asjadest, millele ei taha mõelda.
  • Suhtlus. Juba lapsepõlves õpime mängima kaardimänge, mis muutuvad normaalseks sotsialiseerumise osaks. Mängud pakuvad põnevust ning aitavad ka häbelikel ühiskonnaga kohanduda. See tekitab meis kuuluvustunnet teiste suhtes ning inimene võtab mänge ka hiljem kui viisi, kuidas teiste inimestega suhtlust ülal hoida.  Midagi halba selles pole, kui see vaid sõltuvust ei tekitaks. Nii inimene ei märkagi, kuidas mängud teda ühiskonnast ära lõikavad või kuidas muutub mäng millekski, mis haarab endasse kogu inimese mõttemaailma.
  • Petlik ettekujutus. Inimestel on tihti petlik arvamus, et hasartmängude puhul on risk madal ning võidud suured. Tegelikkus on vastupidi – risk on suur, ent võiduvõimalused väikesed. Hasartmängud toovad kindlat tulu vaid nende korraldajatele. Kuniks inimene seda ei teadvusta, on hasartmängud talle kui paljutõotav aare. Nutikas mängija mõistab olukorda ning suudab ennast kontrollida ka siis, kui pähe hakkab juba eelpoolnimetatud adrenaliin.

https://www.optibetsport.ee/korvpallile-panustamine/

Need on vaid mõningad põhjustest, mis inimesi hasartmänge mängima panevad. Ükski põhjus pole teisest parem või halvem, kuna kõik sõltub sellest, kas inimene ise suudab endale tunnistada, mis teda mängude suunas tõmbab. See on esimene samm sõltuvuse vastu võitlemisel ning enese kontrollimisel nii, et sõltuvus ei hakkakski välja kujunema.